Období vzniku

Píše se rok 1885. Majitel ostravských dolů hrabě Jiří Larisch-Mönnich, pocházející z vlivného ostravského rodu Larischů, si pár kilometrů za městem na okraji obce Pardubičky nechává vystavět rodinné sídlo, které mělo v časech parforsních honů hostit evropskou šlechtu. Proto byly součástí  projektu  i stáje pro 60 koní a jezdecká dráha v parku.

František Schmoranz st. architektem vily

Vila byla dokončena za pouhý jeden rok zřejmě podle plánu od známého slatiňanského architekta a stavitele Františka Schmoranze st. Vila v romantickém historizujícím stylu byla tak honosná, že místní jí už během stavby začali říkat Zámeček.

Marie Larischová na císařském dvoře

Hrabě Larisch byl trochu suchar a společnost příliš nevyhledával. O to víc si ve víru zájmu libovala jeho žena hraběnka Marie Larischová, která byla neteří  císařovny Alžběty, známé jako Sisi. Hraběnka Larischová trávila většinu roku ve Vídni a nevynechala žádný ples, operu, či jinou možnost, jak se nechat vidět. Byla to velmi krásná žena, nepříliš šťastná v manželství se suchopárným hrabětem Larischem. Její obliba ve vyšších společenských kruzích se jí nakonec stala osudnou. Byla to právě hraběnka, kdo seznámil korunního prince Rudolfa, jejího bratrance, se 17náctiletou Mary Vetserovou.

Sebevražda následníka trůnu

30. ledna 1889 se na loveckém zámečku v Mayerlingu zastřelil následník trůnu Rudolf se svojí pravděpodobně těhotnou milenkou Mary Vetserovou. Kolem jeho smrti se vyrojila spousta dohadů a spekulací, jisté ale je, že císařovna označila Marii Larischovou za kuplířku, protože seznámila a poté i kryla Rudolfa s Mary, a zakázala jí přístup ke dvoru.

Hraběnka zavržení těžce nesla, stáhla se na Zámeček do Pardubiček, ale ani tam ji štěstí nepřálo. Nepříliš dobrý vztah mezi Larischovými skončil rozvodem. Hrabě přenechal své ženě Zámeček a ta ho prodala v roce 1897 rodině Henckelů von Donnersmarck.

Autor textu: Šárka Kuchtová

Jak vila vznikala >>

Poslechněte celý příběh si Na nedělní vlně ČRo Pardubice.

Legionářský směr >>

Stáhněte si náš časopis, kde je otištěn celý příběh (str. 53).