O nás
- Zámeček
- / O nás
Letos slavíme 100 let
od svého založení.
Je nás téměř 4000
v celé ČR a zahraničí.
Československá obec legionářská
Co děláme se Zámečkem?
REVITALIZUJEME ZCHÁTRALÝ OBJEKT
a připravujeme pietní místo ležáckým dětem, abychom ho zpřístupnili široké veřejnosti.
PŘÍPRAVUJEME EXPOZICE
věnované historii Zámečku, domácímu a zahraničnímu odboji během 2. sv. války.
REALIZUJEME SPORTOVIŠTĚ
připomínající výcvik čs. parašutistů ve Velké Británii v období protektorátu Čechy a Morava.
HLEDÁME POMOC
VEŘEJNOSTI
prostřednictvím finanční pomoci nebo dobrovolnické práce. Vážíme si jakékoliv formy.
ČsOL zachraňuje Zámeček
Jak to začalo?
Larischova vila sloužila po válce administrativě národního podniku Tesla Pardubice, po jejím konkurzu v 90. letech minulého století přešla na společnost FOXXCONN CZ, s.r.o. V roce 2008 byla vila vyhlášena kulturní památkou. Zámeček byl po dlouhé roky opuštěn a chátral. V roce 2011 vznikl Spolek Zámeček, který byl založen za účelem záchrany tohoto historického skvostu. O dva roky později tento spolek oslovil Československou obec legionářskou se žádostí o pomoc při záchraně této památky. V roce 2014 se ujasnily na jednání mezi tehdejším vlastníkem, společností Foxconn, Spolkem Zámeček, Pardubickým krajem, Městem Pardubice a ČsOL záměry o dalším osudu objektu. O rok později společnost FOXXCONN převedla Zámeček s přilehlým lesoparkem za symbolickou jednu koronu Československé obci legionářské.
Odstranění havarijních stavů a revitaliace
Prvotní vyklizení vnitřních prostor ukázalo skutečný stav objektu. Věž a některé další prostory byly v havarijním stavu zejména z důvodu mykologického napadení dřevokaznými houbami dřevěných konstrukcí. Po dokončení projektové dokumentace bylo v září 2018 vystaveno stavební povolení na celkovou revitalizaci a zahájeny práce v návaznosti na dostupné finanční prostředky.
Zámeček národní kulturní památkou
V roce 2019 byl Zámeček v Pardubičkách vyhlášen Vládou ČR za národní kulturní památku, spolu s dalšími 6 objekty, jako například budovou Československého rozhlasu v Praze, hrobkou T. G. Masaryka v Lánech nebo Kostelem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, Hlávkova studentská kolej v Praze, náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, náhrobek Jana Zajíce na hřbitově ve Vítkově. O rok později byl vyhlášen národní kulturní památkou i přilehlý lesopark.
Revitalizace Zámečku
Po prvotních sanačních pracích byla zahájena příprava projektové dokumentace potřebné k vystavení stavebního povolení. V roce 2019 začaly první stavební úpravy suterénu, kde vznikne pietní místo ležáckých obyvatel. Nejhorší situace byla ve věži, kde bylo nutno kompletně vyklidit celé těleso věže, včetně sejmutí střechy věže s korouhví. Byla vyrobena replika střechy věže, byly repasovány a vyrobeny repliky truhlářských prvků v návaznosti na provádění vnitřních omítek. V roce 2020 byla slavnostně předvedena revitalizace věže a sklepních prostorů, kde byli drženi ležáčtí obyvatelé před popravu. Další etapy revitalizace pokračují. Více v sekci o revitalizaci.
Hledáme pomoc
Abychom mohli pokračovat v obnově památky, potřebujeme finanční prostředky na stavební práce. Díky podpoře Pardubického kraje, Ministerstva kultury, Města Pardubic a individuálních dárců se nám podařilo doposud kompletně obnovit zchátralou věž a pokračujeme se střechami. Pokud vás projekt oslovil a můžete jakýmkoli způsobem pomoci, dejte nám vědět. Možnosti podpory >>